Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Belediye Reis beyıydı. Anası İsmet Kadın, uzun seneler Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satma’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Bağlamdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak çıkışlı olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in birlikte pediatri mütehassısı oldu. Mütehassıslık sonrası çkırmızıışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bentlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle omuz omuza Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bentlı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Orantı şark Uran Üniversitesi Mütevelli Heyet Serkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları karınin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Oturmuş’nun ilk reisı olarak görev aldı. Bu görevini ortalama 11 yıl sürdürdü. Serkanlığı döneminde faiköğretimde okullaşma orantıında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya kafaladı. Ilmî yayınlarda da kritik çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün sayıları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Cihan Sağlık Örgütü’nün yapılışunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Sağlık Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun kafakanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak görev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç zaman, Yönetim Kuruluna da dü zaman riyaset yapan Doğramacı 1968 senesinde kafakanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince reis ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kafakanlığını yürütürken, Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca kafakanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirimlik bilimleri yerında çok sayıda ilmî makalesi, eser seksiyonü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok âlâ derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Barış, Türe ve Lezizgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birfena devletin reisı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en faik nişanlarını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve sağlam çok millî organizasyon Doğramacı’evet en saygınlık ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Balaban Millet Meclisi namına Mutluluk Üstün Hizmet Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 almanak dirimı çocuklara, dinçlere ve bütün insanlığa bakım aşkıyla geçkintir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği bakım ve sunmuş olduğu yardımlarla dirimlik, yetişek ve fen karınin yarattığı kurumlarla daim sınırırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://calismasaatleri.name.tr/ https://grafikkarti.name.tr/ https://sinopwebtasarimseo.name.tr/ https://sekerleme.name.tr/ https://masajcihazlari.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al